Category Archives: Uncategorized

Πως να ανεβαινουμε ενα βουνο οπως ο Αλβερτος…

10906401_623897171045592_6833835880251687866_n
Όταν θέλουμε να ποδηλατήσουμε το χειμώνα, πρέπει να ανεχτούμε τις κρύες-ομιχλώδες-βροχερές-χιονισμένες συνθήκες που αντιμετωπίζουμε.Αντιθέτως οι επαγγελματίες, καταφεύγουν σε πιο ζεστά κλίματα ώστε να μπορούν να προπονηθούν άνετα και για περισσότερες ώρες στο δρόμο.
Όλοι μας όμως, όταν ανεβαίνουμε ένα βουνό, δεν μας ενδιαφέρει αν κάνει κρύο ή ζέστη. Μας ενδιαφέρει απλά πόσο γρήγορα μπορούμε να το ανέβουμε…
Ακούστε το τρόπο με τον οποίο ανεβαίνει ο Αλβέρτος Κονταδόρ τα βουνά εδώ
Advertisements

Δελτίο Τύπου 1ο Florina Bike Challenge

Την Κυριακή 7 Σεπτεμβρίου 2014, οι Ποδηλάτρες Φλώρινας και ο  Α.Σ. «1000 Δέντρα», διοργάνωσαν το 1ο Florina Bike Challenge
Η εκδήλωση περιελάμβανε τη διαδρομή «Βίτσι– Αγ. Αντώνιο – Βίγλα», τη διαδρομή «Ακρίτας» και τη διαδρομή «Γύρω από τη Φλώρινα».
Η διαδρομή «Βίτσι-Αγ. Αντώνιος-Βίγλα» ήταν αγώνας κατηγορίας ΟPEN, και διεξήχθη σύμφωνα με τους κανονισμούς της Ε.Ο.Π., ενώ οι υπόλοιπες διαδρομές ήταν οργανωμένες βόλτες, των 45 και 21 χλμ αντίστοιχα.
Οι καλύτεροι ποδηλάτες των διαδρομών «Βίτσι-Αγ.Αντώνιος-Βίγλα» και «Ακρίτας» τιμήθηκαν με κύπελλα, μετάλλια και αναμνηστικά διπλώματα
Συνολικά 82 ποδηλάτες πήραν μέρος στην εκδήλωση, ενώ αρκετοί ήδη εγγεγραμμένοι δεν έδωσαν το παρόν λόγο καιρού.
Στον αγώνα των 105 χλμ διακρίθηκαν:
  • Ανδρών 18-29 1ος Ιωαννίδης Νικόλαος (Etchetera Peleton), 2ος Gobadge Giorgi, 3ος Λοίζου Χρήστος (Racing Cycles –Kastro Team)
  • Ανδρών 30+ 1ος Κανελλόπουλος Σταύρος (Ευκλής Καλαμάτας), 2ος Συμελίδης Κων/νος (1000 Δέντρα), 3ος Κουτμερίδης Ευστάθιος (1000 Δέντρα)
  • Βετεράνων 40+ 1ος Πανταζής Βασίλειος (1000 Δέντρα), 2ος Gecovski Zlatko, 3ος Τσοτρίδης Ευάγγελος (1000 Δέντρα)
  • Βετεράνων 50+ SixsmithPhil (1000 Δέντρα), 2ος Μυστριώτης Βασίλειος (Ευκλής Καλαμάτας), 3ος Οικονόμου Νικόλαος (Π.Ο.Μ.Α.)
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Α.Σ. «1000 Δέντρα» για την άμεση ανταπόκριση του στο κάλεσμα μας, όλους τους ποδηλάτες και τους συνοδούς τους, που μας τίμησαν με την παρουσία τους, τους φίλους και εθελοντές που χωρίς την αμέριστη βοήθεια τους, δεν θα μπορούσε να ολοκληρωθεί αυτή η εκδήλωση και την Τροχαία Φλώρινας που μας παρείχε προστασία και ασφάλεια κατά τη διάρκεια του αγώνα.
Χορηγοί Εκδήλωσης:
  • My Gas Ouliaris
  • GBF + Watt
  • Οne AΒΕΕ
  • Μπέλλης ΑΒΕΕ
  • Vodafone Φλώρινας
  • Γερμανός Φλώρινας
  • Λιγνιτωρυχεία Αχλάδας Α.Ε.
  • Auto Soumpasis
  • Racing Cycles Ltd
  • Μαρία Χρ. Γούναρη
  • Ποδηλατόραμα
  • Μασούτης
Χορηγοί Επικοινωνίας:
  • Florina OUT
  • Ράδιο Θεσσαλονίκη
  • Cycle Ride
Υποστηρικτές:
  • Forbikes
  • Ράδιο Λέσχη Φλώρινας
  • Αργοναύτες Κολχικής
  • Μ.Ο.Φ. Φλώρινας
  • Ε.Δ.Ο.Π.Α. Φλώρινας
  • Ο.Ε.ΝΕ.Φλώρινας
Ποδηλάτρες Φλώρινας

Καταταξη “Akritas” 2014

 Κατάταξη "Ακρίτας" 
 
Rank Επώνυμο Όνομα Time Ομάδα
1 Σιώνης Γρηγόριος 1:25:00 
2 Ιωάννου Ιωάννης 1:26:00 
3 Τρυφωνίδης Ηλίας 1:27:00 ASSOS
4 Δημητριάδης Ιωάννης 1:28:00 
5 Χατζητύπης Αθανάσιος 1:29:00 ΠΟΔΗΛΑΤΡΕΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
6 Χατζηγεωργίου Γιώργος 1:30:00 ΔΙΚΑΙΟΠΟΛΙΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
7 Παλικρούσης Μιχαήλ 1:35:00 ΠΟΔΗΛΑΤΡΕΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
8 Σιαματζούρας Χάρης 1:37:00 ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ ΣΕΡΒΙΩΝ
9 Παναγιωτακόπουλος Δημήτριος 1:42:00 
10 Τσώτσος Χρηστος 1:49:00 ΠΟΔΗΛΑΤΡΕΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
11 Τοπάλης Ανδρέας 1:50:00 
12 Αλεξανδρίδης Γιώργος 1:51:00 ΠΟΔΗΛΑΤΡΕΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
13 Παπαδόπουλος Πρόδρομος 1:58:00 
14 Μάγκος Ιωάννης 1:58:00 
15 Γιαννακίδης Πρόδρομος 2:03:00 
16 Κώστας Βασιλειος 2:29:00 ΔΙΚΑΙΟΠΟΛΙΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ

Καταταξη ανα κατηγορια 105 χλμ 2014

 Κατάταξη Ανδρών 18-29 

Rank Επώνυμο Όνομα Bib Time Ομάδα
1 ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 28 3:24:37 ETCETERA PELETON
2 GOBADZE GIORGI 27 3:32:05 
3 ΛΟΙΖΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ 56 3:32:06 RACING CYCLES - KASTRO TEAM
4 ΤΑΧΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 47 3:35:20 Α.Σ. 1000 ΔΕΝΤΡΑ
5 ΑΝΔΡΟΝΙΚΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 24 3:35:36 PODILATOMANIA
6 ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 31 3:35:50 Α.Σ. 1000 ΔΕΝΤΡΑ
7 FISCHER JUSTIN 38 3:48:20 Α.Σ. 1000 ΔΕΝΤΡΑ
8 ΣΑΜΑΡΑΣ ΣΑΡΑΝΤΗΣ 19 3:49:53 ΒΕΛΟΣ - BOTTECCHIA
9 MILANO MATTHEW 55 3:57:43 Α.Σ. 1000 ΔΕΝΤΡΑ
10 ΠΡΑΣΣΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 52 4:08:55 PODILATOMANIA
11 ΤΑΣΙΟΥΛΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 33 4:14:17 
12 ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 46 4:45:33 
13 ΚΙΟΥΛΤΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 5 4:50:24 KOZANERS
14 ΛΕΚΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 45 4:50:35 
15 ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 4 4:56:21 KOZANERS
16 ΠΙΤΗΣ ΗΛΙΑΣ 20 6:38:17 ASSOS
 ΜΕΤΑΛΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 18 DNF ΒΕΛΟΣ - BOTTECCHIA
 ΠΑΝΤΑΖΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 29 DNF 
 
  Κατάταξη Ανδρών 30-39 

Rank Επώνυμο Όνομα Bib Time Ομάδα
1 ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 10 3:32:07 ΕΥΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
2 ΣΥΜΕΛΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 37 3:44:31 Α.Σ. 1000 ΔΕΝΤΡΑ
3 ΚΟΥΤΜΕΡΙΔΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ 50 3:48:21 Α.Σ. 1000 ΔΕΝΤΡΑ
4 ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 44 4:13:25 Α.Σ. 1000 ΔΕΝΤΡΑ
5 ΜΑΝΤΖΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 25 4:13:46 ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ
6 ΚΙΑΝΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 3 4:22:15 KOZANERS
7 ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ 34 4:28:33 "Ευτζι" ΑΚΡΙΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΝΤΟΥ
8 ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 58 4:46:20 PODILATOMANIA
9 ΕΥΦΡΑΙΜΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 13 5:06:57 ΒΕΛΟΣ - BOTTECCHIA
10 ΚΑΚΑΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 42 6:04:03 
11 ΔΕΛΙΓΚΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 53 6:24:30 ΠΟΛΥΧΡΩΜΟΙ ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ
12 ΤΣΕΓΓΕΝΕΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 21 6:38:18 ASSOS
 ΜΠΡΑΓΙΑΣ ΘΩΜΑΣ 32 DNF Π.Ο.Π. Πατρών
 ΓΙΑΝΝΑΚΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 6 DNF KOZANERS
 ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 41 DNF 
 
 Κατάταξη Βετεράνων 40-49 

Rank Επώνυμο Όνομα Bib Time Ομάδα
1 ΠΑΝΤΑΖΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 43 3:59:24 Α.Σ. 1000 ΔΕΝΤΡΑ
2 GECOVSKI ZIATKO 8 4:08:57 
3 ΤΣΟΤΡΙΔΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 40 4:13:04 Α.Σ. 1000 ΔΕΝΤΡΑ
4 ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 11 4:17:57 ΒΕΛΟΣ - BOTTECCHIA
5 ΓΚΟΤΣΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 30 4:21:46 Π.Ο.Π. 
6 ΣΕΞΤΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 26 4:27:47 CYCLISTA DEL NORTH
7 ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 23 4:27:48 ΒΕΛΟΣ - BOTTECCHIA
8 ΝΤΕΜΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 36 4:28:56 
9 ΒΥΡΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 16 4:30:29 Π.Ο.Μ.Α.
10 ΤΡΙΜΠΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 35 4:30:39 ASSOS
11 ΝΙΞΟΥΔΗΣ ΣΥΜΕΩΝ 15 4:37:36 ΒΕΛΟΣ - BOTTECCHIA
12 ΜΠΑΛΑΜΠΑΝΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 7 4:40:29 KOZANERS
13 ΤΣΙΓΓΕΝΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 22 4:46:54 ΒΕΛΟΣ - BOTTECCHIA
14 ΚΑΡΑΛΙΩΤΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 2 4:50:48 ΒΕΛΟΣ - BOTTECCHIA
15 ΚΟΛΙΓΛΙΑΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 57 5:25:47 
16 ΚΑΛΑΘΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1 6:06:27 
17 ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 49 6:19:17 ΠΟΛΥΧΡΩΜΟΙ ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ
18 ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 54 6:25:13 ΠΟΛΥΧΡΩΜΟΙ ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ
19 ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 48 6:38:20 ΠΟΛΥΧΡΩΜΟΙ ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ
 KIMBLE KYLE 51 DNF Α.Σ. 1000 ΔΕΝΤΡΑ

 Κατάταξη Βετεράνων 50+ 

Rank Επώνυμο Όνομα Bib Time Ομάδα
1 SIXSMITH PHIL 9 3:57:44 Α.Σ. 1000 ΔΕΝΤΡΑ
2 ΜΥΣΤΡΙΩΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 14 4:46:59 ΕΥΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
3 ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 12 5:08:38 Π.Ο.Μ.Α.
 ΓΚΙΡΤΖΙΜΑΝΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 39 DNF ΒΕΛΟΣ - BOTTECCHIA